Ja tento národ zachráním, aj keby mňa mali všetci napľuvať do očí

Reflexe: Gustáv Husák

Zde k poslechu

Vyšla první ucelená biografie Gustáva Husáka. Napsal ji Michal Macháček, ročník 1986. To dává knize naději, že nebude stavět na sentimentu, na prožitcích z normalizace, že bude stavět na poznání Husáka jako historické figury, jeho motivací, inspirací, osudů. Povedlo se?

Ve studiu diskutujeme právě s Michalem Macháčkem a Vojtěchem Čelkem, který Husáka naopak zažil a prožil – jako historik, jako pamětník, i jako Slovák. Do hovoru z různých kaváren tu a tam vstoupí svou glosou režisér Robert Sedláček, politik Matěj Stropnický či novinář Petr Zídek.

Husák jako téma. Jak se takový člověk jako Husák, takový pragmatik, ale i takový bojovník, takový papaláš, ale taky takový asketa, takový komunista i nacionalista atd. vlastně zrodí, co ho zformovalo? Jakou roli v tom všem hrálo, že byl Slovák? Jaký Slovák on to vlastně byl? Jak to s ním bylo za války. Váhal nebo bojoval? A co SNP? Řídil ho nebo skoro umrzl? A co nápad na Slovensko jako další sovětskou republiku pod SSSR? Chtěl to nebo je to pomluva? Byl v únoru 1948 radikálnější než Gottwald? Obstál ve vězení 50. let? A jak na něj vzpomínali spoluvězni? Předurčilo ho vězení pro další vývoj? Reformista nebo kariérista? S Dubčekem nebo proti němu? Čím přesvědčil Brežněva a přesvědčil ho vůbec? Normalizoval nebo normalizaci brzdil? Otázek celá řada a odpovědí plná kniha.


Já ten pojem Husákovy děti nemám moc rád – vztahuje se na ty, kteří se v normalizaci narodili. Jistě je to nějak formovalo, ale myslím, že větší podíl na tom formování měli Husákovi rodiče – tedy ti, kteří narozdíl od svých děti jaksi vědomě přijali ten gulášový socialismus, novomanželské půjčky, chataření a chalupaření atd. Prostě vše, co odvádělo lidi od veřejného života…
Martin Groman

Reflexe! ČRo Vltava 10. února 2018, 17:00

Napsat komentář