Když na dovolenou, tak s Andělem

Reflexe! 
Dovolená s poukazem[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=bXCYTUJBvLg“]

Fenomén odborových rekreací, plánovaný a organizovaný volný čas jedinců, kteří měli vytvořit pevný socialistický celek. Jak to proměnilo naše vnímání toho, jak trávíme dovolenou? Kde jsou ty prvorepublikové letní byty? A jak se jezdilo organizovaně do světa mezi lety 1948 – 1989?

To jsou některé z otázek, které bude klást Martin Groman svým hostům v posledních červnových Reflexích. Zaměří se na způsoby, jakými trávili Češi a Slováci své volné dny především po roce 1948. ROH hned po odsunu Němců zabralo dlouhou řadu vyhlášených hotelů a penzionů v pohraničí a začalo do nich vozit zasloužilé pracovníky. Tento způsob organizování volného času k nám kupodivu nepřišel ze Sovětského svazu, jak by se dalo čekat, ale první čeští dělníci mohli jet na společnou dovolenou už za Protekrotátu, kdy tuto akci nařídil zastupující protektor Reinhard Heydrich.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=aUX3votzP58″]

Komunistické odborové dovolené zpočátku nutily zaměstnance, aby jezdili na tyto finančně velmi výhodné dovolené sami, rozhodně bez dětí, většinou i bez partnera. V šedesátých letech se toto začalo proměňovat – dělníci chtěli svůj volný čas trávit více s rodinou, a tak režim nakonec ustoupil. Stejně tak se proměňovalo také cestování do zahraničí – zatímco v padesátých letech vycestovala mimo sovětský blok jen hrstka prověřených, v šedesátých letech se i toto proměnilo, což ovšem zase vybudilo jiný fenomén – dovolenou jako začátek exilu.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=dHdgSTI55vQ“]

O tom všem, o dovolených s poukazem, pionýrských táborech, ale také třeba o jídle na cesty bude v těchto Reflexích hovořit Martin Groman se svými hosty – Alžbětou Kratinovou z Všeodborového archivu Českomoravské konfederace odborových svazů, Jiřím Knapíkem z FSV UK v Praze a Martinem Francem z Masarykova ústavu a archivu AV ČR. Reflexe dnes doprovodí ukázky z prázdninových reportáží a rozhovorů, které Československý rozhlas vysílal především v šedesátých letech.

Reflexe! ČRo Vltava 30. 6. 2018, 17:00
Zde k poslechu

Napsat komentář