Začalo to Liblicemi a skončilo kontrarevolucí?

Reflexe! Kafkovy Liblice

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=diLPLe_sWAg“]

Zde k poslechu

Na konci května 1963 se v Liblicích u Mělníka konala dvoudenní konference o Franzi Kafkovi. Říká se, že se zde germanisté z Československa, NDR, Rakouska, Francie a dalších států pokusili naroubovat Kafku na marxismus. Za pár let, po srpnu 1968, ale šéf východoněmeckých komunistů Walter Ulbricht prohlásí, že Pražské jaro začalo Kafkou v Liblicích a skončilo kontrarevolucí. Co to tedy bylo za podivuhodnou konferenci, že během pouhých dvou dní dokázala udělat takový přelom a že měla takový dopad?

Jak už to tak na vědeckých konferencích bývá, mluvilo se tu o mnoha teoriích – řešil se Kafka a existencialismus, Kafka a zmiňovaný marximus, Kafka a jeho vztah k Praze, Kafka a odcizení. Tím zásadním výsledkem ale bylo, že se z Kafky a debaty o něm stala otázka politická, nejen kulturní. V Liblicích se tehdy potkali například Marie Majerová, Pavel Reiman, Eduard Goldstücker, Josef Čermák, Norbert Frýd, Jiří Hájek, František Kautman, Alexej Kusák, Ivan Sviták, Kurt Krolop, Anna Seghersová, Ernst Fischer, Roger Garuady a další germanisté, literáti, filozofové… Chyběli ale dva lidé, kteří v té době byli s Kafkou nejvíc spojováni – jeho vydavatel a editor Max Brod a Gustav Janouch, který napsal své tehdy ve světě hojně vydávané hovory s Kafkou, knihu, která u doborníků budila pochybností a u čtenářů zájem a nadšení.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=uxDrlMTmzhI“]

Ve studiu s Martinem Gromanem budou o Liblické konferenci hovořit germanista a literární historik z Masarykovy univerzity v Brně Jan Budňák a rovněž germanista, tentokrát z FF UK v Praze Štěpán Zbytovský. Doplní je ukázky z pořadů z 90. let, kdy se opět mohlo o Liblické konferenci více a otevřeně hovořit – a zde zazní slova překladatelů a germanistů Josefa Čermáka, Hanuše Karlacha a Kurta Krolopa. Uslyšíme také ukázky z exilové debaty o Kafkovi, kterou rovněž v 60. letech v New Yorku vedli Ferdinand Peroutka a Johannes Urzidil a citovat budeme z úvah o Kafkovi od Pavla Eisnera a Mileny Jesenské.

Reflexe! ČRo Vltava 16. 6. 2018, 17:00

Napsat komentář