Pořádně rušné jaro

 

Tak vám (vlastně jo, i vám, mně ne, já to vím) se mnou (tak teď už je to pěkný guláš, musím si na ty závorky dát majzla), tedy – tak vám se mnou udělali minirozhovor pro Týdeník Rozhlas. Mini. Ale počítá se.

Pořádně rušné jaro

Spolupracovník Dvojky ČRo Martin Groman momentálně pracuje hned na několika pořadech – připravuje Schody času, četbu na pokračování a Peroutkovy povídky.

Často spolupracujete s redaktorem Tomášem Černým. „Neomrzeli“ jste se navzájem?
Neomrzeli, naopak. Už tradičně chystáme pro Vltavu na květen k výročí rozhlasového vysílání pořad Schody času. Je to zvuková koláž procházející 20. stoletím vždy po desetiletích s roky končícími příslušnou číslovkou, letos tedy dvojkou.

Vyhledat tolik archivních materiálů asi musí být dost náročné.
Vždycky si připadáme jako modeláři, kteří skládají bitevní křižník v lahvi. Nestačí tam ale věci naházet, zatřepat jimi a doufat, že vyjede aspoň plachetnice. Je to piplačka. Koláž má dvě hodiny a většinu času zabírají zvukové mixy archivních nahrávek, které jdou velmi rychle za sebou, každý zvuk má tak maximálně dvacet vteřin, a to jdou ještě do sebe. Takže asi začínáte tušit, kolik těch nahrávek, záznamů, pásků, desek, pořadů musíme naposlouchat a najít…

Četba na pokračování, kterou děláte pro Dvojku, byla tedy odpočinkem, ne?
To bych netvrdil. Desetidílná četba z románu Jiřího Šulce Dva proti Říši o atentátu na Heydricha se bude vysílat v květnu k 70. výročí atentátu. Šulcův román je jednak bestseller, takže ho budou posluchači možná znát, a také je to dílo velmi rozsáhlé. Musel jsem ho stáhnout na pětinu a to byl při nutnosti zachovat ne právě málo dějových linií opravdu lákavý úkol. A aby toho nebylo málo, tak ještě pro vltavskou Víkendovou přílohu dáváme s Tomášem dohromady pořad o dosud nevydaných povídkách Ferdinanda Peroutky, které nám poskytla jeho manželka. Budou mít na Vltavě světovou premiéru, takže chceme pozvat před mikrofon znalce Peroutkova díla, aby se k nim vyjádřili.

Vyšlo v Týdeníku Rozhlas, 12/2012